Politikából a színpadra: Bartha György a Miskolci Nemzeti Színház premierjében debütált

Bartha György a színpadon

Megosztás

Az öngyilkos című előadásában szokatlan szereplőt fedezhetünk fel Miskolcon: Bartha György önkormányzati képviselőt is láthatjuk a darabban, aki immár három évtizede, 1994 óta képviseli a megyeszékhely érdekeit a városi közgyűlésben. A rutinos politikus ezúttal azonban nem közügyekben, hanem a világot jelentő deszkákon próbálja ki magát.

Bartha 2024 januárjában csatlakozott a Fátyol Színkörhöz, amely amatőr színjátszók számára biztosít lehetőséget a színpadi tapasztalatszerzésre profi színészek mentorálásával. A miskolci csoportot Harsányi Attila Jászai-díjas színművész vezeti, de olyan színházi szakemberek is foglalkoznak a lelkes amatőrökkel, mint Rózsa Krisztián, Kokics Péter, vagy a zenei részleg vezetője, Nagy Nándor.

„Semmilyen színészi múltam nem volt korábban” – vallotta be a képviselő. „Személyesen ismertem Harsányi Attilát, és mindig is érdekelt, milyen lehet a színpadon állni, szakemberek instrukciói alapján játszani.”

A színkör tavalyi évadát a Molnár Ferenc színműveiből összeállított előadással zárták, amely a szerző két híres művére, az Üvegcipőre és A testőrre épült, kiegészítve zenés betétekkel. Az előadást lakásszínházi keretek között, három alkalommal mutatták be a nagy érdeklődésre való tekintettel.

A képviselő az egyik legutóbbi önkormányzati ülésen

Az idei nagy lehetőség Szabó Máté rendező felkérésével érkezett, aki Nyikolaj Erdman Az öngyilkos című fergeteges darabjában (haláli végjáték két részben) válogatta be a Fátyol Színkör kilenc tagját, köztük Bartha Györgyöt is. A politikus két kisebb szerepet kapott a darabban, amelyekben néhány mondat erejéig meg is szólal, emellett részt vesz a kocsmai és a tömegjelenetekben is.

„A legnehezebb része nyilvánvalóan a drukk, hiszen amatőrök vagyunk” – árulta el a képviselő. „De a profi színészek roppant korrektek voltak velünk, segítettek abban, hogyan szólaljunk meg, hogyan mozogjunk a színpadon.”

Bartha György számára a legnagyobb élményt az jelenti, hogy belülről láthatja, hogyan áll össze egy színpadi darab, megismerheti a színfalak mögötti munkát és azt a sok háttérembert, akik nélkül nem jöhetne létre az előadás. „Ez egy összeforrott dolog, és ahogy az egész összeáll, ebben benne lenni óriási élmény” – fogalmazott.

A darabot már háromszor láthatta a publikum, és még ebben a hónapban három, májusban pedig négy további előadás várható. Közben a Fátyol Színkör folytatja munkáját, és júniusra új bemutatóval készül, amelyet a tervek szerint ismét lakásszínházi formában adnak majd elő, bár Bartha szerint tervben van egy színpadi fellépés is.

A politikus nem tervez komolyabb színészi karriert, de a színkör munkájában továbbra is részt vesz. „Nem török színészi babérokra, de ez egy nagyon élvezetes, tanulságos folyamat, aminek szívesen vagyok a része” – szögezte le mosolyogva.

Aki ismeri a helyi politikusok és a színházi szerepek összekapcsolódását, tudja, hogy nem példa nélküli egy önkormányzati képviselő művészeti karrierje. Elég csak Eperjesi Erika operaénekesre gondolnunk, aki 2014-től 2019-ig ült a Fidesz színeiben a városi képviselők között – igaz az ő esete pont fordítottja Bartha Györgyének, ugyanis a hölgynek eredendően a színpad volt a munkahelye és onnan rándult át egy másik szakmába.

Ami a Fátyol Színkört illeti: országszerte működik több városban is, köztük Egerben, Kecskeméten, Pécsen, Szegeden, Székesfehérváron és Budapesten. Céljuk, hogy azoknak biztosítsanak lehetőséget a játékra, akik a színházhoz az átlagosnál nagyobb rajongással viszonyulnak, vagy akár egykor maguk is kacérkodtak a színészet gondolatával.

Fotók: Miskolci Nemzeti Színház

Ha szeretne tájékozott és jól értesült lenni, de messzire elkerülné a propagandát, iratkozzon fel hírlevelünkre! Amennyiben szívesen lenne a támogatónk, kattintson ide és csatlakozzon adománygyűjtésünkhöz!

Kapcsolódó cikkek